تاتو تریبال

تاتو تریبال

تاتو تریبال چیست؟

کسانی که عاشق دنیای تاتو بدن هستند همیشه به دنبال چیزی جدید و اصلی هستند. تاتو تریبال متشکل از خطوط روان و طرح های استادانه، آزادی حرکت زیادی را ارائه می دهند. در واقع با استفاده از همان نمادها می توان بی نهایت ترکیب مختلف ایجاد کرد و در نتیجه کار خود را شخصی کرد .

تتو های تریبال معمولاً روی بازو زده میشوند. اما واضح است که می توان آن را در هر قسمت از بدن انجام داد. این نوع تتو یک مدل بسیار قدیمی است که نیازمند دقت بسیار بالایی است. هر نماد، در واقع، معنای دقیق خود را دارد که اغلب با معنویت مرتبط است.

تاریخچه تاتو تریبال همانطورکه از نام آن پیداست، تتو قبیله‌ای ( تریبال ) از قبیله‌ یا از همه آن جمعیت‌هایی که چه ازنظر فیزیکی و چه فرهنگ و سنت دور ما هستند، نشأت می‌گیرد.

اینها قدیمی ترین تتو های روی زمین هستند که نمونه هایی از آنها بر روی بدن یخ زده مردی که در سال 1991 یافت شد و بیش از 5300 سال پیش زندگی می کرد، پیدا شده است .

این دسته تتو ها شامل طرح های بسیار متنوعی از مردمان بومی مختلف با فرهنگ های بسیار متفاوت است. کشورهای زیر در اجرای این طرح پیشتازند:

 1.     مائوری
 2.     مصری ها
 3.     ساموآ
 4.     فیلیپین
 5.     آزتک ها
 6.     امریکایی های اصیل
 7.     سلت ها
 8.     بسیاری  فرهنگ های دیگر آمریکای جنوبی
تاتو تریبال
تاتو تریبال

برای همه این فرهنگ‌ها، تاتو تریبال دارای معنایی بسیار متفاوت داشت، و تا حدودی هنوز هم دارد. مخصوصاً در مورد اقوام متفاوت که امروزه ارزش زیبایی شناختی تقریباً منحصر به فرد دارند.

برای این مردم بومی، تاتو بدن آنها راهی برای متمایز کردن خود، هم ازنظر مذهبی و هم اجتماعی بود .

و همچنین ارزش معنوی بالایی داشت ، تاتو تریبال برای هر قبیله ای که از آنها استفاده می کردند و برای هر فردی  آنها را بر بدن خوداجرا میکرد نیز متفاوت بود.

آنها برای اهداف مختلفی مانند:

 1.     شناسایی عضویت یک رتبه در قوم
 2.     محافظت از شیاطین و بیماری ها
 3.     علامت گذار به بزرگسالی (مثلاً برای مائوری ها)

در برخی جمعیت ها، جنگجویان نیز برای برجسته کردن ارزش آنها و حتی در برخی قبایل، برای مشخص کردن تعداد دشمنانی که در نبرد کشته شده اند، تتو می کردند.

تاتو تریبال و معنی آن:

اصطلاح قبیله تریبال دسته بسیار گسترده تری از تتو ها را نسبت به آنچه تصور می شود مشخص می کند. تتو های تریبال تتو های سنتی قبایل از دورترین و دورترین نقاط کره زمین است .

تاتو تریبال که به عنوان نشانه ای متمایز از قبیله ها و خانواده ها استفاده می شد، به عنوان طلسمات حک شده بر روی پوست در نظر گرفته می شد. اینها نمادهای مذهبی یا صرفاً معنوی هستند که ارواح شیطانی یا انرژی های منفی را از خود دور می کنند. از آنها به عنوان طلسم یا کارهای هنری ساده نیز استفاده می شود.

بسته به قبیله یا شخص، تتو های تریبال اشکال مختلفی دارند. به عنوان مثال، برای مائوری ها – قبیله ای که اصالتاً نیوزلند هستند – دو نوع تتو وجود دارد.

تاتو تریبال شیر

شیر در بسیاری از اسطوره ها و افسانه ها وجود داشت، شیر در دوران باستان نماد ویژگی های مهم و مثبتی مانند شجاعت و قدرت بود. حتی امروز، کسانیکه تصمیم به تاتو تریبال دارند، می‌خواهند اقتدار، عزم، غرور و قدرت را در میان بگذارند.

تاتو تریبال شیر
تاتو تریبال شیر

همچنین شیر نشان دهنده اشراف و سلطنت است زیرا آن را  پادشاه حیوانات می دانند. بسته به مردم معانی دیگری مانند: علم، خرد، هوش، شور و نشاط، وفاداری، احساس عدالت به‌خود می گیرد.

ازجمله جنبه های منفی مرتبط با آن، عصیان، غرور، انتقام، غریزه و تسلیم ناپذیری است. شیر را می توان آرام، خروشان، بالدار به تصویر کشید.

تاتو تریبال نیلوفر آبی

برای شرقی ها نیلوفر آبی نماد زیبایی، پاکی و معنویت است. زندگی، خلقت، آسمان و زمین را به تصویر می کشد. برای مصریان این سخنوری و امید به تولد دوباره بود.

این معنای اخیر تاتو تریبال از این واقعیت ناشی می شود که گل نیلوفر آبی غوطه ور در گل و لای به دنیا می آید، اما پس از آن بلند می شود و با زیبایی تمام می شکفد.

تاتو تریبال سنجاقک

سنجاقک نشان دهنده تولد دوباره، ظرافت، برازندگی است . در طبیعت حشره ای است که آزادانه پرواز می کند و با محیط آبی و خشکی مرتبط است. بدن آن کشیده، رنگ های کمانی دارد و دچار دگردیسی های مختلفی می شود.

از این رو مجموعه ای دیگر ازمعانی تاتو تریبال ، علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، مانند آزادی، خودانگیختگی، خلاقیت و استعداد بوجود می آید. این نشان دهنده ظرافت، جادو، توهم، رویاها و همچنین تغییر و بلوغ است. ژاپنی ها آن را بعنوان نماد شادی، قدرت، شجاعت و موفقیت در نظر می گیرند.

 محبوب ترین طرح تاتو تریبال

امروزه بدیهی است که معنای تتو های تریبال تغییر کرده است، اما برخی افراد وجود دارند که طرح خیلی گنگی را نمی خواهند و ترجیح می دهند طرحی را انتخاب نمایند که بیانگر چیزی باشد. در میان محبوب ترین طرح ها، مطمئناً می توان به خورشید، مارمولک، مرغ مگس خوار، گل نیلوفر آبی ، شیر، سنجاقک و عقرب اشاره کرد.

تاتو تریبال رینگ
تاتو تریبال رینگ

خورشید یکی قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین تاتو تریبال در جمعیت‌های باستانی، بویژه در منطقه شرق است. در برخی از قبایل خورشید نماد خدایان بود، در حالیکه در برخی دیگر نوید خوبی برای زندگی کردن بود.

بطوریکه این اولین تتو بود که با پا گذاشتن به بزرگسالی انجام شد. حتی مارمولک همیشه یک حیوان خوش شانس بوده است و نشان دهنده قدرت بازسازی و دانستن اینکه چگونه پس از رویارویی با موانعی که زندگی به سر ما می زند چگونه ازجای خود بلند شویم.

پیمایش به بالا